Kiev Gezilecek Yerler

Kiev Gezilecek Yerler

Dinyeper Nehri’nin iki yakasına kurulu, Ukrayna’nın başkenti Kiev sosyal yaşantı açısından rengarenk bir kent. Orta Çağ’ın ilk zamanlarına kadar uzanan tarihi ve Sovyetler Birliği dönemindeki önemi sebebi ile Kiev gezilecek yerler ziyaretçilerine geçmişe dair büyüleyici bir atmosfere sokuyor.

Ayrıca Ukrayna’ya gitmişken Ukrayna’da Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Şehir adlı yazımızı okuyarak seyahat planınıza yeni yerler ekleyebilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler

Dünya Savaşı esnasına gerçekleşen Nazi Almanyası’nın işgalinin ardından bıraktığı büyük yıkımın izlerini , Soyvetlerin yönetimi altında geçirdiği senelerde başarıyla silen ve tarihi unsurlarını aslına uygun olarak tekrar inşa eden Kiev’de ulaşım alt yapısı oldukça gelişmiş bir durumda. Dünyanın en büyük metro alt yapısına sahip kentte tramvay ya da troleybüs gibi seçenekleri değerlendirerek gezmek istediğiniz bölgelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kiev’de konaklama hakkında bilgi  ve otel tavsiyeleri için Kiev’de Konaklama başlıklı yazımızı okumalısınız.

Aziz Sofya Katedrali

İstanbul’da bulunan Ayasofya Camii’sinden Alan Aziz Sofya Katedrali on birinci yüzyılda inşa edilmeye başlanmış. Zaman içerisinde etrafı birden fazla barok tarzında yapı ile çevrelenmiş olan dini yapı , şehirde Bizans mimarisinden izler taşıyan unsurların başında gelmekte. 10 asırlık geçmişinde Ortodoks ve Katolik topluluklar tarafından kullanılmış olan kilise günümüzde müze olarak hizmet vermekte. Aziz Sofya Katedrali’nin girişinde bulunan çan kulesine çıkarak Kiev’i kuş bakışı olarak görebilirsiniz.

Aziz Sofya Kathedrali

Maidan Nezaleshnosti

Kültürel ve tarihsel önemi sebebiyle gezginlerin Kiev gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunan Bağımsızlık Meydanı yani Maidan Nezaleshnosti , geçmiş zamanda Yüksek Koru olarak isimlendirilen alan üzerine inşa edilmiş. Ortasında bulunan sütunun üst kısımında Başmelek Mikail’in tasvir edilmiş olduğu bir heykel yer almakta. Sovyetler Birliği’nden ayrılma ve Turuncu Devrim esnasında düzenlenmiş pek çok gösteriye ve toplantıya ev sahipliği yapan meydanın çevresinde bulunan binaların üst katlarından Kiev’in tarihini yükseklerden görebilmek mümkün.

Maidan Nezaleshnosti

Khreshchatyk

Kiev şehrinin ana caddesi olan bilinen Khreshchatyk mağazaları , kafeleri , restoranları ve tarihi binaları ile kentin en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Cadde üzerinde bulunan binaların 2. Dünya Savaşı sırasında tamamen yıkılmasından sonrna Kızıl Ordu tarafından Stalinist mimarisi ile tekrar inşa edilmiş olan cadde , hafta sonları ve resmi tatil günlerinde araç trafiğine kapatılmakta.

Kiev Pechersk Lavra

Bulunduğu bölgeye ismini vermiş olan manastır Kiev Pechersk Lavra , 1051 senesinde kurulmuş. Kurulduğu dönem sırasında Doğu Avrupa’da bulunan Ortodokslar için önemli bir dini merkez konumunda bulunan manastırın altındaki mağaralar günümüzde müze olarak hizmet vermekte.

Keşişlerin hayatlarını idame ettirdikleri , ibadet ettikleri galerilerin gezginlere sergilediği müze dışında görülmesi gereken yerler ise çan kulesi ve kilise bölümü olacaktır.

Altın Kapı

Kostantinapolis’in ana kapısının benzeri niteliğindeki askeri yapı olan Altin Kapı , Kieev Prensliği’nin kurucusu olan Yaroslav Mudri’nin emri ile bin yıl önce inşa edilmiş. Güneş üzerinden doğduğu için kentte yaşayan halk tarafından Gökyüzü Kapısı olarak bilinen yapının neredeyse hepsi tamamen yıkıldığı için 1982 senesine şehri yönetmekte olan Sovyet yetkililerin isteği üzerine gerçeğine benzer bir şekilde tekrar yapılmış.

Altın Kapı – Kiev

Andrevski Yokuşu

Tarihi geçmişi , Dinyeper Nehri manzaralı kafeleri sebebi ile Kiev gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunması gereken Andrevski Yokuşu , geçmiş dönmelerde kentin yönetim kısmı olan üst kesim ile halk tabakasının yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan önemli bir geçit olarak görülmekteydi. Üzerinde St. Andrew’s Kilisesi gibi gezilmesi gereken mekanların bulunduğu Arnavut kaldırımlı yaya yolunda Ukrayna’ya ait kültürel ve tarihi hediyelik eşyaların satıldığı birçok minik dükkan bulunmakta.

Mariyinsky Sarayı

Dinyeper Nehri kıyısında bir tepe üzerinde bulunan Mariyinsky Sarayı , Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nın emri ile yapılmaya başlanmış. O zamanların ünlü mimarı olan Bartolomeo Rastrelli’nin mimarisini yaptığı Mariyinsky Sarayı , Barok mimarisinin özelliklerini taşıyor. Savaş dönemimde Kiev Bağımsızlık Komitesi’nin karargahı olarak kullanılmış olan saray bugünlerde ise resmi resepsiyonlar , kabul törenleri ve seyahat amaçlı geziler için kullanılmakta.

Mother Motherland

Dünya Savaşı Müzesi’nin bir yapısı olan anıt Mother Motherland , altmış iki metre yüksekliğinde ve çelikten üretilmiş. Kılıcının bir kısmı , Pechersk Lavra’nın haç işaretinden daha yüksekte olmasından dolayı kesilen anıtın kalkanında Sovyetler Birliği’nin amblemi yer almakta. Anıtın hemen altında yer alan müze binasındaki mermer plaka üzerinde savaş sırasında şehit düşmüş olan askerlerin ve işçilerin isimleri yer almakta.

Mother Motherland

Ulusal Opera Evi

Klasik müzik dinlemeyi sevenler için Kiev gezilecek yerler listesinde kesinlikle yer alması gereken Ulusal Opera Evi , 1867 senesinde açılmış. Barok mimarisi tarzında binanın görkemli mimarisi ve ses akustiği ile gezenleri etkileyen opera evinde Ukrayna ve Rus balesi ağırlıklı olmak üzerine sene içerisinde pek çok permans sergilenmekte. Opera evinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

2. Dünya Savaşı Müzesi

Görkemli Anayurt Heykeli’ni bünyesinde bulunduran 2. Dünya Savaşı Müzesi , Alman-Rus Savaşı sırasında kazanılan zafer adına 1974 senesinde açılmış. Açık ve kapalı olmak üzere iki alandan oluşan müzede dünya savaşı sırasında kullanılan silah envanteri başta olmak üzere , fotoğraflardan , belgelerden ve Nazi Almanyası tarafından katliamlarda kullanılan araçlardan oluşan üç yüz bin parçalık bir koleksiyon sergileniyor.

Pirogovo Açık Hava Müzesi

Kiev’in güney kısmında bulunan ve halk dilinde Phrohiv olarak bilinen köy bugünlerde Pirogovo Açık Hava Müzesi olarak kullanılmakta. Geçmişi ise Bronz Çağı’na kadar uzanan köy , 1969 senesinde Ukrayna Halk Mimarisi ve Hayat Müzesi’ne dönüştürülerek ülke dışından gelen turistlere ve yerel halka Ukrayna kırsal yaşamı hakkında bilgi verilmesi amaçlanmış . Pirogovo Açık Hava Müzesi’nde ahşaptan yapılmış olan üç yüz binadan oluşan bir koleksiyon sergilenmekte.

Gorodetsky House

Ukrayna Başkanlık Binası’nın yakınlarında yer alan Gorodetsky House , dönemin en iyi mimari Vladislav Gorodezhkii tarafından 1901-1903 seneleri arasında inşa edilmiş. Bahçesinde ve iç kısmında bulunan irili ve ufaklı pek çok heykel sayesinde oldukça ilginç bir görünüşe sahip olan binanın tasarımında mimar Art Nouveau akımından etkilenmiş.

Gorodetsky House

St. Micheal Altın Kubbeli Katedral

Dinyeper Nehri’nin kıyısında yer alan ve Aziz Sofya Kilisesi’ne göre kuzeydoğuda kalan St. Micheal Altın Kubbeli Katedral , ilk olarak 1108 yılında inşa edilmeye başlanmış. Zaman içerisinde çevresine barok mimarisi tarzında binaların inşa edildiği katedralin manastır olarak kullanılan binası belirli zaman içerisinde yıkım ve yeniden yapım aşamalarına girmiş.Kiev gezilecek yerler arasında bulunan bu katedralin altın kubbeleri arasında Başmelek Mikail için adanmış bir anıtın bulunduğu yapı mozaikleri görenleri etkiliyor.

Kiev’de Gezilecek Diğer Yerler

Eğer Kiev gezinizde fazladan zamanınız var ise altta bulunan diğer noktaları da Kiev gezilecek yerler  listenize ekleyebilmeniz mümkün;

Hidropark , Babi Yar , Ekmek Müzesi , National Botanical Garden , St. Volodymyr’s Cathedral , Klov Sarayı , Kyoto Park One Street Museum , Kiev Spor Sarayı , Khreshchatyk Park , Ukrainian National Chornobly Museum ve PinchukArtCentre.

Kiev gezilecek yerler yazısında Kiev’de görmeniz gereken önemli turistik değere sahip yerler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Kiev’de konaklama konusunda bilgilere ise Kiev’de Nerede Kalınır ? Adlı yazımızdan ulaşabilir ya da Kiev hakkında genel bilgilere ise Kiev Gezi Rehberi adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Kiev Gezi Rehberi [KAPSAMLI GEZİ YAZISI] - GEZILECEKYER.COM
  2. Kiev Yeme İçme Rehberi - Kiev Yöresel Yemekleri - GEZILECEKYER.COM
  3. Kiev'de Nerede Kalınır - Kiev Konaklama Rehberi - GEZILECEKYER.COM

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.