ROMA GEZİLECEK YERLER – DETAYLI GEZİ REHBERİ (2. BÖLÜM)

Vatikan Şehri
Vatikan Şehri

VATİKAN MÜZELERİ VE SİSTİNE ŞAPELİ

Vatikan Şehir Devleti içinde yer alan Vatikan Müzeleri, muhteşem Vatikan saraylarında sergilenen eşsiz başyapıtlardan oluşan olağanüstü bir koleksiyona sahip dünyanın en önemli müzelerindendir. Yüzyıllar boyunca, Papalar, Roma objelerinden ve dini kalıntılardan sayısız tabloya kadar uzanan muazzam bir sanat koleksiyonu toplamıştır.

Vatikan Müzeleri

VATİKAN MÜZELERİ

Vatikan Müzeleri’nde zengin bir şekilde dekore edilmiş 54 odayı ziyaret edebilir ve Katolik kilisesinin sanat hazinelerini görebilirsiniz.

İÇ MEKANDA HANGİ MÜZELER VAR?

Pio-Clementino Müzesi: Papalar Clement XIV ve Pius VI sayesinde oluşturulan bu müze, Vatikan’daki en önemli Yunan eserlerini barındırıyor.

Avizeler Galerisi: Yunan orijinallerinin Roma kopyaları ve MS 2. yüzyıldan kalma devasa avizeler bu zarif galeriyi süslüyor.

Etnolojik Misyoner Müzesi: Bu müze, Tibet, Endonezya, Hindistan, Uzak Doğu, Afrika ve Amerika’dan gelen eserlerin de bulunduğu dünyanın tüm papalık misyonlarından eserler içermektedir.

Pius V Dairesi: Papa Pius V’nin eseri olan bu müzede on beşinci ve on altıncı yüzyıllardan kalma Flaman duvar halıları, bir ortaçağ seramik koleksiyonu ve bir başka ortaçağ minyatür mozaik koleksiyonu bulunmaktadır.

Sobieski Odası ve Lekesizler Odası: Her iki odada da İtalyan “Ottocento” dan tablolar bulabilirsiniz.

Chiaramonti Müzesi: Pius VII Chiaramonti sayesinde oluşturulan bu galeride imparator portreleri, tanrıların resimleri ve bazı cenaze anıtları dahil binlerce heykel bulunuyor.

Goblen Galerisi: 1523 ve 1534 yılları arasında oluşturulan Flaman halıları sergisi.

Pio-Hıristiyan Müzesi: Hristiyan antik eserleri koleksiyonu, altıncı yüzyıldan kalma heykeller, lahitler ve arkeolojik kalıntılardan oluşmaktadır.

Etrüsk müzesi: Müzenin bu bölümü Etrüsk uygarlığına ait seramik, bronz ve altın unsurlarını içermektedir.

Pinacoteca: Pinacoteca binasındaki on sekiz oda, Orta Çağ’dan 1800’e kadar uzanan resimli eserleri içermektedir.

Tarih Müzesi, Araba Köşkü: Bu bölümde vagonlar, eyerler, arabalar ve hatta Vatikan Şehri’nin ilk lokomotifini bulabilirsiniz.

Mısır Müzesi: Papalar tarafından elde edilen diğer parçalar arasında, MÖ 3. yüzyıldan kalma değerli lahitlerin yanı sıra bazı etkileyici Mısır heykellerini bulabilirsiniz. Mısır modellerinin kopyaları olan Villa Adriana’dan gelen bazı siyah bazalt heykeller de bulunmaktadır.

Harita Galerisi: 1580-1585 yılları arasında yapılan bu galerinin duvarlarına fresklerle boyanmış birbirinden güzel haritalar, İtalyan bölgelerini ve Kilise’nin mal varlığını temsil ediyor.

Vatikan Müzelerine Ziyaret Yapacak Olanlar İçin Öneriler:

Vatikan Müzeleri’ne giriş sıraları muhtemelen Roma’daki en uzun kuyruklardır. Bunlardan kaçınmak için her ayın son Pazar günleri (giriş ücretsiz olduğunda) veya Kutsal Hafta boyunca gitmemeniz tavsiye edilir. Her şeyden önce yüksek sezonda hafta sonlarından kaçınmanız da tavsiye edilir.

Deneyimlerime göre, gitmek için en iyi zaman hafta içi 13:00. Çoğu insan kuyruklardan kaçınmak için sabah ilk iş olarak gelme eğilimindedir, bu nedenle, sabah saatleri en uzun süre beklemek zorunda kalacağınız zamandır.

Sıralardan kaçınmanın diğer bir yolu da İngilizce konuşan rehberli bir Vatikan turu rezervasyonu yapmaktır. Bu şekilde, sıraya girmek zorunda kalmadan doğrudan rehberinizi takip ederken en ilginç yerleri görecek ve Vatikan Şehri’nin büyüleyici tarihi hakkında bilgi edineceksiniz.

Lokasyon: Viale Vaticano, 51, Vatikan şehri içinde.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09:00 – 18:00 (Bilet gişesi 16:00’da kapanır).

Pazar: Her ayın son Pazar günü hariç kapalı: 09:00 – 14:00. (Bilet gişesi öğlen 12:30’da kapanır).

Kapalı olduğu tarihler: 1, 6 Ocak: kapalı; 22 Şubat: kapalı; 19, 28 Şubat: kapalı; 29 Haziran: kapalı

15 Ağustos: kapalı; 1 Kasım: kapalı; 8, 26 Aralık: kapalı

Sistine Şapeli (Sistine Chapel)

Sistine Şapeli, Vatikan Şehri’nin ve Roma’nın en büyük hazinelerinden biridir. Papaların seçildiği ve taç giydiği tapınak olduğu kadar dekorasyonuyla da bilinir.

Binanın inşaatı, şimdiki adını borçlu olduğu Papa Sixtus IV’ün görev süresi boyunca 1473-1481 yılları arasında gerçekleştirildi. İnşaattan sorumlu mimar Dolci’li Giovanni’dir ve bu onun hatırlanan tek eseridir.

Sistine Şapeli’nde dikkati çeken mimarisi değil, duvarları ve tavanı tamamen kaplayan freskleridir. Şapelde çalışan en önemli sanatçılardan bazıları Botticelli, Perugino, Luca ve Michelangelo’dur.

Sistine Şapeli

Lokasyon: Vatikan Müzeleri içinde, Vatikan Şehri’nde.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 09:00 – 18:00 (Bilet gişesi 16:00’da kapanır).

Pazar: Her ayın son Pazar günü hariç kapalı: 09:00 – 14:00. (Bilet gişesi öğlen 12:30’da kapanır).

Kapalı olduğu tarihler: 1, 6 Ocak: kapalı; 11 Şubat: kapalı; 22 Şubat: kapalı; 19, 28 Şubat: kapalı

29 Haziran: kapalı; 15 Ağustos: kapalı; 1 Kasım: kapalı; 8, 26 Aralık: kapalı

Aziz Petrus Bazilikası (St. Peter’s Basilica)

İtalya’nın en büyük ve en önemli kilisesi olan Aziz Petrus Bazilikası’nı ziyaret etmeden Roma gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. 100 yılı aşkın bir inşaatın ardından 1626’da kutsanan bazilika, Hıristiyan inancının en kutsal yerleri arasında ve Rönesans mimarisinin büyük bir örneğidir.

Yeni bazilikanın inşaatı 1506’da, eski bazilikanın yıkılmasıyla başladı ve 1626’da tamamlandı. Tapınak, birkaç ünlü mimar, Bramante, Michelangelo ve Carlo’nun eserleri vurgulanarak tasarlandı.

Aziz Petrus Bazilikası’nı ziyaret etmek, Roma’da kalırken unutulmaz bir deneyimdir. Ziyaretçiler, Aziz Petrus Meydanı’nın nefes kesici manzarasının bulunduğu kubbenin tepesine tırmanma ayrıcalığını kaçırmamalıdır. Yokuşun son kısmı dar ve dik bir sarmal merdiven olduğundan, tepeye tırmanmak bazıları için biraz bunaltıcı olabilir.

Aziz Petrus Bazilikası

Lokasyon: Piazza San Pietro. Vatican Şehri

Ziyaret Saatleri: Ekim – Mart: 07:00 – 18:30; Nisan – Eylül: 7am – 7pm

Kubbe sabah 8’de açılıyor ve Bazilika’dan bir saat önce kapanıyor.

SANT’ANGELO KALESİ (CASTEL SANT’ANGELO)

Castel Sant’Angelo, II. yüzyılda İmparator Hadrian tarafından, kendisi ve ailesi için bir türbe olarak inşa edilen, Tiber Nehri kıyısında hemen farkedebileceğiniz bir kaledir.

139 yılında bitirilmiş ve kısa bir süre sonra 403 yılında Aurelian Surları’na entegre edilerek askeri bir bina haline gelmiştir. 590 yılında, büyük bir veba salgını şehri harap ederken, Papa I. Gregory, kalenin tepesinde Başmelek Aziz Michael’ın salgının sona ereceğini bildiren bir rüya görmüş ve bu görünün anısına bina bir melek heykeli ile taçlandırılmıştır.

1277 yılında, tehlikede olması durumunda Papa’nın kaçabilmesi için kaleyi Vatikan’a bağlayan 800 metrelik müstahkem bir koridor inşa edilmiştir. 1527’de Roma’da meydana gelen kuşatmalar sırasında Papa VII. Klemens kaleyi sığınak olarak kullanmıştır.

Kalenin üst katında yukarıdan şehrin muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz geniş bir teras bulunmaktadır. Panoramik manzaralar ve muhteşem bir şekilde dekore edilmiş odaların yanı sıra, eğer fazla vaktiniz yoksa Castel Sant’Angelo’nun içini ziyaret etmek için fazladan zaman ayırmanızı tavsiye etmiyoruz.

Sant Angelo Kalesi

Lokasyon: Lungotevere Castello, 50.

PIAZZA DI SPAGNA VE İSPANYOL MERDİVENLERİ

Piazza di Spagna ile etkileyici Chiesa della Trinità dei Monti‘yi birbirine bağlayan İspanyol Merdivenleri, Roma’nın en yoğun turistik noktalarından biridir. Kiliseyi piazzaya bağlamak için bir Fransız diplomat tarafından finanse edilen merdivenler 1725’te inşa edilmiştir ve 18. yüzyılın sonlarında İngiliz gezginlerin Büyük Turlarında popüler bir yer haline gelmiştir.

İspanyol Merdivenleri’nin eteğindeki tekne şeklindeki çeşme Barcaccia olarak bilinir ve büyük Barok mimar Gian Lorenzo Bernini’nin babası Pietro Bernini tarafından yapılmıştır. Piazza di Spagna’nın güneybatısında yer alan Via Condotti, Roma’nın en gözde alışveriş caddesidir ve burada Caffè Greco‘ya uğrayan sanatçılar, yazarlar ve müzisyenler ile ünlüdür.

Her Temmuz, meydan ve 135 basamak, Donne Sotto le Stelle defilesini almak için dekore edilir.

İspanyol Merdivenleri

TRASTEVERE

Bu mahalledeki yaşam, özellikle Trastevere’deki antik Meryem Ana Bazilikası‘nı görebileceğiniz Trastevere’deki Piazza di Santa Maria çevresinde yoğunlaşmıştır. Tapınağın önündeki büyük çeşme, dinlenme yeri ya da dondurma yiyerek hoş sohbetlerle vakit geçirebileceğiniz için bir yer olarak hizmet vermektedir.

Trastevere’nin dar Arnavut kaldırımlı sokaklarında bir yürüyüş, mütevazı ortaçağ kiliseleri, en sıra dışı nesnelerin bulunduğu küçük dükkanlar ve hatta unutulmuş bir çağdan alınmış gibi görünen günlük yaşamdan bazı sahneler gibi gizli hazinelerini göstermektedir.

Trastevere

Lokasyon: Tiber’in batı kıyılarında

PİAZZA NAVONA

Roma’yı tüm görkemiyle sergileyen Piazza Navona, Barok fıskiyeleri, sokak sanatçıları ile turistlerin ilgisini çeken muazzam bir açık hava meydanıdır. Agone‘daki etkileyici Barok kilise Sant’Agnese, meydanın bir tarafına hakimken, merkezde Bernini‘nin ünlü Dört Nehir Çeşmesi. Bu yoğun noktanın altında gömülü bir hazine vardır. Unesco Dünya Mirası alanının bir parçası olan ve eski Roma’nın atletizm mekanı olan, sporcuların koşu, jimnastik ve diğer sporlarda yarıştığı, kölelerin ise gladyatör olarak savaştığı Domitian Stadyumu‘nu görmeden geçmemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginç bir anektodu sizlerle paylaşalım istedik: On dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar, her yaz üç çeşmenin kanalizasyonları tıkanır ve meydanın merkezi “Piazza Navona Gölü” haline gelene kadar sular altında kalırmış. Yaşayan halk tarafından tarafından çok beğenilirmiş.

Piazza Navona

SONUÇ OLARAK

Roma’nın görmeye değer bu yazılara sığdıramadığım daha bir çok tarihi alanları ve ören yerleri bulunuyor. Sizlerle en popüler olanları paylaşmaya çalıştım. Eğer Roma’da ki gezinizi uzun tutma şansınız olursa diğer tarihi ve turistik yerleri araştırarak görmenizi özellikle tavsiye ediyorum.

Daha fazla bilgi sahibi olmak için diğer yazılarımı da ziyaret etmenizi öneririm:

Roma’da Nerede ve Ne Yenir?

Roma’da Gece Hayatı

Roma’da Nerede Kalınır?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.