ROMA GEZİLECEK YERLER – DETAYLI GEZİ REHBERİ

Roma İtalya
Roma İtalya

Boşuna söylenmemiştir bütün yollar Roma’ya çıkar diye. Antik kalıntılardan birinci sınıf galerilere ve canlı meydanlara kadar, kendine özgü tarihi sokakları ile defalarca gitmeye doyamadığım gezi rotalarımdan biridir Roma. Bu muhteşem şehri ziyaret etmek isteyenler için rehber niteliğinde bir yazı hazırlamak istedim. Roma’da tarih meraklıları, Kolezyum‘dan Roma Forumu‘na kadar arkeolojik alanların zenginliğine çekilecek; sanatseverler ise Michelangelo’nun Sistine Şapeli tavanı da dahil olmak üzere ışıltılı Vatikan hazinelerine hayran kalacaktır. Şayet yolunuz Roma’ya düşerse mutlaka gitmeniz gereken yerlerin listesi çok uzun olduğundan, bu yerlerin listesini iki yazıda sunacağız sizlere.

KOLEZYUM (COLOSSEUM)

Tüm Roma’daki en ünlü manzara, antik gladyatör arenası olan Kolezyum’dur. Kolezyum, Roma’nın ana sembolüdür. Flavian Amfitiyatrosu olarak da bilinen 2.000 yıllık yapı, bir zamanlar 50.000 seyirciye ev sahipliği yapmıştır. Destansı gladyatör savaşlarının, kükreyen kalabalıkların ve alay eden imparatorların yeri olarak, bu kanlı arenanın tarihi atmosferi hissedilir.

Kolezyum 500 yıldan fazla bir süre aktif olarak kalmıştır. Tarihte kaydedilen son oyunlar 6. yüzyılda yapılmıştır. 6. yüzyıldan beri Kolezyum, İkinci Dünya Savaşı sırasında yağmalara, depremlere ve hatta bombalamalara maruz kaldı. Bütün bu badirelerden ayakta kalmayı başaran Colosseum, onlarca yıl boyunca bir depo, kilise, mezarlık ve hatta bir asalet kalesi olarak kullanıldı.

Colesseum (Kolezyum)

KOLEZYUM’U ZİYARET EDECEK OLANLAR İÇİN ÖNERİLER

Kolezyum Roma’ya rahat bir ziyaret için Kolezyum biletlerini önceden ayırtmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Ne yazık ki, normal bilet penceresinde uzun kuyruklar oluşmaktadır.  Bununla birlikte, girişte sıra atlamanın ve ünlü anıtı detaylı olarak tanımanın en iyi yolu rehberli bir tura çıkmaktır. Bu, Kolezyum, Roma Forumu ve Palatine Tepesi’ni, satırları atlayarak ve uzman bir yerel rehberle ziyaret ediyor.

Size birkaç saate mal olabilecek sonsuz hatlardan kaçınmak için, sabah erken varmanız veya Palatine Tepesi’nde giriş bileti almanız öneririz, çünkü orada genellikle daha az insan vardır ve giriş maliyeti birleştirilir.

Kuyruklardan kaçınmanın bir başka yolu da, Kolezyum’a sıra beklemeden ücretsiz giriş imkanı sunan bir indirim kartı olan Roma Pass’ı satın almaktır.

Lokasyon: Piazza del Colosseo, 00184 Roma.

Ziyaret Saatleri: Her gün: 08:30 – 19:00

25 Aralık ve 1 Ocak: kapalı

TREVİ ÇEŞMESİ (TREVI FOUNTAIN)

Şehrin en popüler turistik yerlerinden biri olan bu 17. yüzyıl başyapıtı, neredeyse zorunlu bir ziyaret olana kadar filmlerde ölümsüzleştirildi. Trevi Çeşmesi’ne (Fontana di Trevi) bozuk para atmak, Roma’ya dönüşünüzü garantilemek için gereken bir gelenektir.

Trevi Çeşmesi, Roma’nın en güzel çeşmesidir. 20 metre genişliğe ve 26 metre yüksekliğe sahip Trevi Çeşmesi, aynı zamanda şehrin en büyük çeşmesidir.

Çeşmenin kökenleri, çeşmenin Aqua Virgo’ su kemerinin sonunu oluşturduğu MÖ 19 yılına kadar uzanır. İlk çeşme, Rönesans döneminde Papa V. Nicholas’ın yönetimi altında inşa edilmiştir.Trevi Çeşmesi’nin son görünümü, Nicola Salvi’nin elinde uzun yıllar süren çalışmalardan sonra Giuseppe Pannini tarafından sonlandırıldığı 1762’den kalmadır.

İlginçtir ki, Trevi adı Tre Vie’den (üç yol) türetilmiştir, çünkü çeşme üç sokağın buluşma noktasıdır.

Trevi Çeşme’sine ait 1954’te “Çeşmede Üç Para” filmiyle ortaya çıkan bir efsaneye göre,

Çeşmeye bir bozuk para atarsan: Roma’ya döneceksin. İki bozuk para atarsanız: çekici bir İtalyan’a aşık olacaksınız. Üç bozuk para atarsanız: tanıştığınız kişiyle evleneceksiniz.

İstenen etkiyi elde etmek için madeni parayı sağ elinizle sol omzunuzun üzerinden atmalısınız. Ne kadar doğrudur bilemeyiz ama tek bozuk parayı her seferinde attım ve tam 5 kez Roma’ya gitme fırsatı buldum. Siz de deneyebilirsiniz.

Trevi Çeşmesi – Roma

Lokasyon: Piazza di Trevi. 00187, Rome.

PANTHEON

Roma Panteonu olarak da bilinen Agrippa Panteonu, İtalyan başkentinin mimari şaheserlerinden biridir. Antik Roma’dan en iyi korunmuş yapıdır. Güzellik, teknik ve uyum içeren muhteşem bir eser. Bir mimarlık ve mühendislik şaheseridir. Ebedi Şehir ziyaretiniz sırasında kaçırılmaması gereken zorunlu bir duraktır. İmkanını bulursanız, Oculus’tan gelen güneş ışınlarının olağanüstü yoğunlaştığı ve gerçekten eşsiz bir etki yarattığı öğle vakti tapınağı ziyaret etmeye çalışın.

2.000 yıldan daha eski olduğuna inanılan tapınak, başlangıçta pagan tanrılarına adanmıştı. Mevcut Pantheon’un inşası, MS 126 yılında Hadrian’ın saltanatı sırasında gerçekleştirildi.

Agrippa’nın adı, daha önce Agrippa Pantheon’u tarafından işgal edilen, MÖ 27 yılında inşa edilen ve MS 80 yılında bir yangında yıkılan mevcut binanın yapıldığı yerden geliyor. 7. yüzyılın başında bina, Papa Boniface IV’e adandı ve Onu bir kiliseye dönüştüren Papa, yapının günümüze kadar korunmasına sebep oldu.

Pantheon – Roma

Lokasyon: Piazza della Rotonda. Fontana de Trevi ve Piazza Navona arasında.

Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 08:30 – 19:30 (son giriş 19:15)

Pazar: 09:00 – 18:00 (son giriş 17:45)

1 Mayıs (ulusal tatil): 09:00 – 18:00 (son giriş 17:45)

ROMAN FORUM

Modern bir şehrin ortasında bulunan forumda dolaşmak, iki bin yıl geriye, antik Roma’nın kalbine gitmek gibidir. Roma yaşamının ve hükümetinin bu merkezinden geriye kalanlar, orijinal ihtişamının yalnızca küçük bir kısmını gösterse de, ayakta duran ve yıkılan sütunları, zafer takları ve duvarlarının kalıntıları, özellikle yüzyıllardır öylece durduğu göz önüne alındığında, Roma tarihini hala etkiliyor.

İmparatorluğun çöküşünden sonra Roma Forumu unutuldu ve yavaş yavaş yerin altına gömüldü. 16. yüzyılda Forum’un varlığı ve yeri bilinmesine rağmen, 20. yüzyıla kadar kazılar yapılmamıştır.

İlginçtir ki, Forum’un yapıldığı yer başlangıçta bataklık bir alanmış. 6. yüzyılda M.Ö. alan, dünyanın ilk kanalizasyon sistemlerinden biri olan Cloaca Maxima ile boşaltılmış.

Roman Forum – Roma

Roman Forum’da Gezilmesi Gereken Bölümler

Forumda bulunan çok sayıda tapınağın (Satürn, Venüs, Romulus, Vesta, vb.) yanı sıra, aşağıdaki ilgi çekici noktalara özellikle dikkat etmeye değer:

Via Sacra: Bu, antik Roma’daki Piazza del Campidoglio’yu Kolezyum’a bağlayan ana caddeydi.

Titus Kemeri: Bu, Roma’nın Kudüs’e karşı kazandığı zaferi anan bir zafer takıdır. İmparator Titus’un ölümünden sonra inşa edilmiştir.

Septimius Severus Kemeri: Septimius Severus’un imparator olarak üçüncü yıldönümünü anmak için MS 203 yılında dikilmiş bir kemer.

Antoninus ve Faustina Tapınağı: İkinci yüzyılda inşa edilen Antoninus ve Faustina Tapınağı, Roma Forumu’ndaki en iyi korunmuş tapınak olarak öne çıkıyor.

Maxentius ve Konstantin Bazilikası: Şu anda büyük ölçüde tahrip olmasına rağmen, büyüklüğü, bunun Roma Forumu’nun en önemli yapılarından biri olduğunu gösteriyor.

Curia: Bu binada Senato idari kararlar almak ve Roma hükümeti hakkında bir araya geldi.

Phocas Sütunu: MS 608 yılında Bizans imparatoru onuruna dikilen 13 metreden yüksek olan bu sütun, yapıldığından beri ayakta kalan birkaç sütundan biridir.

ROMAN FORUM’U ZİYARET EDECEK OLANLAR İÇİN ÖNERİLER

Sırayı atlamanın ve Forum’u detaylı bir şekilde tanımanın en iyi yolu rehberli bir tura çıkmaktır. Şehirdeki üç ana anıt olan Kolezyum, Roma Forumu ve Palatine Tepesi’ni sıra beklemeden ve hepsini uzman bir rehber eşliğinde ziyaret edebilirsiniz.

Forum’u kendi başınıza keşfetmeyi tercih ediyorsanız, insanların Vatikan’ı ziyaret edecekleri zaman olduğu için sabah ilk iş olarak yola çıkmanızı öneririz. Ayrıca Rome Pass indirim kartı ile sıra atlayabilirsiniz.

Lokasyon: Kolezyum ve Piazza del Campidoglio arasında.

Ziyaret Saatleri: Her gün: 08:30 – 19:00;

25 Aralık ve 1 Ocak: kapalı

VİLLA BORGHESE GALERİSİ VE BAHÇELERİ

Dünyanın en güzel koleksiyonlarından biri olarak tanımlanan Galleria Borghese’nin koleksiyonu, 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar heykeller, kabartmalar ve antik mozaiklerin yanı sıra heykel ve resimlerden oluşuyor. Görkemli koleksiyonu için istisnai olmanın yanı sıra, müze, mermerleri, kakmaları, mozaikleri, sıvaları ve antik ekleri ima eden güzel topluluğunun tutarlılığı açısından mükemmeldir.

Galeri, Kardinal Scipione Borghese (Papa Paul V’in yeğeni) tarafından 1576-1633 yılları arasında başlatılan koleksiyonun önemli bir bölümünü içeriyor.

Caravaggio’nun eserlerinin hevesli bir sanat koleksiyoncusu olmasının yanı sıra Kardinal, Bernini’nin ilk sponsoruydu. Bu nedenle müze, her iki sanatçının da geniş bir koleksiyonuna sahiptir.

Müzenin birinci katı, Tiziano, Raphael, Caravaggio, Rubens ve Botticelli gibi ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Zemin kat, MS birinci yüzyıldan üçüncü yüzyıllara kadar olan klasik antikalara adanmıştır. Müzenin bu bölümü, büyüleyici mozaikler ve etkileyici heykellerin yanı sıra, konağın duvarlarını ve tavanlarını süsleyen kusursuz korunmuş fresklerle en şaşırtıcı olanıdır. Her salonda bulunan Bernini ve Canovas heykelleri bu müzeyi ziyareti daha da özel kılıyor.

Villa Borghese Bahçeleri – Roma

VİLLA BORGHESE’Yİ ZİYARET EDECEK OLANLAR İÇİN ÖNERİLER

Bu müze son derece popüler olduğu için önceden rezervasyon yaptırmak zorunludur ve sadece ön ödemeli giriş bileti olanlar alınacaktır. Bilet rezervasyonu online veya telefonla yapılabilir. Biletlerin tükenmediğinden emin olmak için birkaç gün önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Lokasyon: Tiber’in batı kıyılarında

ROMA GEZILECEK YERLER 2. KISIM (YAZININ DEVAMI)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.