Kiev’de Ucuza Gezebileceğiniz 5 Yer

NOT: Kiev’de Ucuza Gezebileceğiniz 5 Yer içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmıştır.

En eski Doğu Avrupa şehirlerinden birisi olan Kiev, sene içerisinde hemen hemen her zaman serin ya da oldukça soğuk oluyor. Mayıs ve Eylül arasında daha rahat bir şekilde seyahat edebilmeniz mümkün. Bu kadar eski bir şehir olunca gezilmesi gereken, görülmesi gereken yerlerde bol oluyor. Bu nedenle de gitmeden önce planlamanızı Kiev Gezi Rehberi adlı yazımıza göre yapmanızı öneriyoruz. Kiev’de en ucuza gezebileceğiniz, en etkileyici 5 yeri sizler için liste haline getirdik;

Saint Sophia Katedrali

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan St. Sophia Katedrali, Prens Yaroslav isteği üzerine 1027 senesinde inşa edilmiş. Özenle süslenmiş olan freskler ve mozaiklere sahip mekanda, turkuaz çan kulesi ve 13 kubbesi bulunan görkemli eserler bulunuyor.

Sadece Çan Kulesi’nin çevresini gezebilmek için 0,20 Euro, Çan Kulesi’nin içerisine girebilmek için ise 0,50 Euro ödemeniz gerekmekte.

Kievo – Pecherska Lavra

Diğer bilinen adı ile Mağaralar Manastırı olan bu bölgeye gitmek için metroyu tercih etmek istiyorsanız Arsenal durağında inmeniz gerekmektedir. Pecherska Lavra birden fazla kiliseden oluşan bir yapıttır. Altı tanesi yerin altında yer alan toplam on sekiz adet kiliseden oluşmaktadır. Kievo – Percherska Lavra Manastırı’nda bulunan, ismini de aldığı mağaralar ise eskiden rahiplerin inziva çekildikleri mekanlarmış. On birinci yüzyıldan kalma mağaralarda rahiplerin mumyalanmış vücutları biraz korkutucu gelirse eğer İngilizce anlatım yapan turlar ile gezebilirsiniz. Kadınların girerken eşarp takmaları isteniliyor.

Ukraynalı sanatçı Osnaka Mas’ın projesi olan, manastırın bahçesinde yetmişten fazla çocuğun çizmiş olduğu paskalya yumurtaları yer almaktadır.

Çernobil Müzesi

Uzaktan büyük yapıtlar ve süslenmiş kiliselere baktığınız müze içerisinde Sovyetler Birliği’nden kalma kalıntıları keşfedebilirsiniz. Kiev’in yaklaşık olarak iki saatlik kuzeyinde bulunan dünyanın en trajik nükleer kazasından nasibini almış olan hayalet kasabayı ziyaret edebilirsiniz. Müze ise kendinizi nükleer atığında içerisinde hissetmeniz için tasarlanmış.

Giriş ücreti ise 0,50 Euro.

Pirogova Açık Hava Müzesi

Biraz yöresel yerler görmek isteyenler için Avrupa Kıtası’nın en büyük açık hava müzelerinden birisi olan Pirogova Ukrayna Açık Hava Müzesi doğru yer olacaktır. On altıncı ve on yedinci yüzyıllar arasında Ukrayna yaşantısının canlandırıldığı, kültüründen parçalar taşıyan, eski köy yerleşmelerinin, yel değirmenlerinin, ünlü Ukraynalı yazar ve şair olan Taras Şevçenko’nın evinin bire bir kopyasının bulunduğu bir açık hava müzesidir.

Çarşamba günü kapalı olan müzeye diğer günler 10.00 ve 17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Giriş ücreti ise 1.50 Euro.

Kiev Opera ve Bale Binası

Sırt çantasını evi olarak bilen bir gezginin parası bile Kiev’de bir opera görmeye yetebilir. Kişi başına 1 ve 20 euro arasında değişen biletler alabilmeniz mümkün. 1886 senesinde inşa edilmiş olan bu opera binasında bir gösterim ile Kiev gezinizi taçlandırabilmeniz mümkün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.