Kiev Yeme İçme Rehberi – Kiev Yöresel Yemekleri

NOT: Kiev Yeme İçme Rehberi – Kiev Yöresel Yemekleri içeriği editörlerimiz tarafından hazırlanmıştır.

Ukrayna ve Kiev’in yöresel lezzetlerinde en fazla göze çarpan özellik, birçok farklı tada sahip sebze, meyve ve doğal ürünlerin birbirleri ile harmanlanarak hazırlanmasıdır. Tatlının ve tuzlunun birlikte olduğu, yirmiden fazla sebzenin aynı yemekte buluşmuş olduğu Kiev Mutfağı; hamurlu tatlıları, mayalı içkileri ve zengin sebze barındıran salataları ile kendine özgür bir yere sahiptir. Diğer dünya lezzetlerinin aksine; baharat, yağ ve tuz oranı az olan çorbalar hazırlanılıyor. Ayrıca Kiev’e gitmişken, diğer bir Ukrayna kenti olan Lviv’e gitmeyi düşünürseniz, farklı tatlar tatma oranınız oldukça az.

Genel olarak bakıldığı zaman, Avrupa ya da Amerika standartlarına göre Kiev’de yemeklerin fiyatları daha uygundur. Turistler ya da elit kesim için ayrılan özel mekanların dışında şehir sokaklarında bulunan mekanlarda harika ve ucuz yiyecekler bulabilirsiniz. Sıcak yemeklerin üzerine tekrar sokaklarda bulunan dondurmacılardan dondurma alarak seyahatinize devam edebilirsiniz.

Göz At : Kiev Gezilecek Yerler

Kiev’de Ne Yenilir ?

Eğer listede bulunan yemekleri yiyecek mekanları arıyorsanız “Kiev Gece Hayatı” adlı yazımızda bulunan mekanların restoran bölümlerinde bulmanız mümkün.

Ana Yemekler

Kiev ana yemeklerinde , sebze yemekleri daha fazla tercih edilmektedir. Çoğu yemekte ise domuz ve tavuk eti ile çeşit çeşit sebzeler karıştırılarak farklı yemek tatları elde etmişlerdir. Kiev yemeklerinde kullanılan sebzeler lahana ve patatestir.

Borsh Çorbası

Kiev’in yöresel lezzetleri arasında bulunan Borsh çorbası; kırmızı ve yeşil olarak iki çeşit olarak sunulmaktadır. Borsh Çorbası yirmiden fazla malzemeden yapılmaktadır. Kırmızı çeşidi kırmızı lahana ve pancar, yeşil çeşidi ise ukrop adı verilen ıspanağa benzer bir sebze ile yapılmaktadır. Her iki çorba kaymak ve siyah ekmek ile servis edilir.

Etli ya da etsiz olarak hazırlanan Borsh Çorbası, içerisinde bulunan sebzeler mevsime ve tercihe göre değişmektedir.

Kiev Tavuğu

Kiev’e özgü en fazla tüketilen yemeklerden birisidir. Galeta unu ve yumurtaya bulanan göğüs eti kızartılarak hazırlanır.

Varenyky

Mantının büyük hali desek yanlış olmaz . Varenyky’in içerisine patates ya da lahana konularak pişilir. Üzerine domates sosu dökülür.

Perohy

Varanyky’e benzeyen toplar ile hazırlanır ancak bu toplar vişne ve üzüm sosları ile birlikte sunumu yapılır.

Kiev Ekmek Çeşitleri

Kiev’de çok çeşitli ve farklı ekmekler bulabilmeniz mümkün. Örneğin birçok kuru meyveden oluşan babka, sarımsak ve baharatlı olan pampuhski ya da siyah ekmek bunlardan bazılarıdır.

Kutia

Haşhaş, fındık ve balın karıştırılması ile yapılan Kutia yöresel lezzetlerindendir. Kiev’de özellikle Noel gibi anlamlı ve özel zamanlarda yaptıkları bir tür lezzetli hamur işidir.

Şaşlık

Kievlilerin çok sevikleri bir yemek olan şaşlık, şiş kebaba benzer.

Kiev’de Ne İçilir ?

Kiev, özellikle alkollü içeceklerin fazlaca tüketildiği şehirlerin başında gelmektedir. Bu sebeple, Kiev’e geziye gidenlerin bir çoğu, gezileri boyunca bu içki kültürünün birer parçası olurlar.

Kiev’de gorilka olarak ya da horilka olarak bilinen birçok meyve, baharat ve birden fazla doğal bileşenden yapılmış (çilekli, ballı, acılı gibi) farklı votkaları; halk tarafından oldukça sevilmektedir.

Bal likörü olarakta bilenen medovukha; bal, su ve mayanın uzun bir süre fermantasyon geçirmesi ile hazırlanır. Bu içecekler dışında, bira ve özellikle Kırım’dan gelmekte olan sayısız çeşidinin bulunabileceği şarapları da Kiev’de deneyebilirsiniz.

Alkolsüz içki tüketenler için ise farklı kuru ve yaş meyvenin suda kaynatılması ile yöresel komposto olan Uzar; şeker ve çavdar ekmeğinin maya içerisinde bekletilmesi ile üretilen Kvas’ı tüketebilirsiniz.

Kiev’de musluk suyunu tüketmemelisiniz. Su ihtiyacınızı marketlerden gidermelisiniz. Kiev’de bazı sular sodalı olarak satılmakta, satıcıya danışarak sodasız su alabilmeniz mümkün.

Kiev yeme – içme rehberi hakkında söylebileceklerimiz bu kadar. Damak tadları oldukça zengin ve lezzetli. Eklemek istediğiniz bilgileri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.